Polyurea kaplama şartnamesi

Polyurea Kaplama Teras ve Zemin Kaplamaları Uygulama Aşamaları

Zemin Hazırlığı: Gevşek parçacıkların düşük mukavemetli şerbet tabakasının alınması ve yüzeyin pürüzsüz hale getirilmesi (Zımparalama, vakum makinesi ile toz toplama, epoksi macun ile çatlak tamiri)

Astar: Polyureanın zemine tutundurulması (epoksi esaslı astar ile püskürtme/rulo ve çek pas ile uygulama)

Silis Kum: Mukavemet sağlamak, tutundurmaya yardımcı olması için (0,1/0,3 mikron boyutunda el ile serpme)

Polyurea: Su yalıtımı (Püskürtme yöntemi ile Saf polyurea uygulanması)

UV Boya: Açık alanlar için (istenilen Ral renklerinde püskürtme veya rulo ile)

Beton zeminlerde uygulama;

Beton ve benzeri yüzeylerde uygulama yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken öncelik, zeminleri yapısının korozyona uğrayıp uğramadığıdır. Beton ve benzeri zeminlerin sağlamlığı polyurea kaplamasında ve kalıcılığında öncelik olmaktadır. Zeminlerde zayıf noktaların tamir harçları ile tamiri veya yeniden yapılması şarttır. Zeminlerde Zayıf parçacıklar var ise elmas uçlu silim makinaları ile traşlanmalı ve düz yüzeydeki şerbet tabakası kaldırılmalıdır. Daha sonra polyurea kaplama yapılması için zemin neminin en düşük seviye olan %5 oranında olması gerekmektedir. Bu koşulların sağlanması ile birlikte polyurea kaplama öncesi zemin yüzeyleri tozdan ve kirden arındırılarak epoksi esaslı beton emprenye astar ile m2 de ortalama 0,250kg olmak şartıyla yüzeylere rulo veya airless makine yardımı ile uygulanır. Epoksi emprenye astarının yüzeyine aynı süre içerisinde yüzeyde eposi astarda oluşacak hava kabarcığını önlemek ve pürüzlü yüzey elde etmek için ortalama m2 de 0,500kg silis kumu serpilir. Epoksi astarın kuruması sonrası polyurea ürünü, zeminlere homojen şekilde püskürtülerek uygulanır.

Metal yüzeylere uygulama;

Metal yüzeylerin kaplanması için öncelik olarak metalin korozyona uğrayıp uğramadığıdır. Demir çelik benzeri metallerin kaplanması için yüzeylerde pas varsa raspa veya kumlama yöntemi ile yüzeydeki pasın giderilmesi gerekmektedir. Metallerin pasının giderilmesi için ayrıca pas dönüştürücü kullanılabilir. Hazır hale gelen metalin yüzeyine uygun astar yapılarak polyureanın tutunmasını sağlayacak hale getirilir. Astarın kuruması sonrası polyurea ürünü homojen şekilde püskürtülerek yüzeylerin kaplanması sağlanır.

Polyurea kaplama uygulaması bittikten 24 saat sonra son kontroller titizlikle yapıldıktan sonra su testi için uygulama alanı 1 gün su doldurularak bekletilecektir.

Su testi yapıldıktan sonra eksikler giderilecektir. Kontrollerin yapılması sonrası polyurea kaplamanın dayanımının arttırılması için istenilen renkte UV(Ultraviyole) alifatik poliüretan boya uygulamasına geçilecektir. Alifatik poliüretan boya m2 de ortalama 0,150kg olmak üzere rulo veya airless püskürtme yöntemi ile uygulaması yapılacaktır.